Активният начин на живот – спортът и заниманието с възможно най-много приятни физически дейности, те държат далеч от кулинарните изкушения. Но дори и да спортуваш редовно и да се храниш балансирано, е възможно отново да не достигнеш до желаните резултати за хармонично тяло, ако не се съобразиш с друг важен фактор – съня. Ето от колко сън се нуждае всеки човек според Националната фондация за сън в САЩ по данни от 2015г.:
Възраст
Препоръчани часовесън на ден:
Непрепоръчителна продължителност на съня:
0 - 3 месеца
14 - 17 часа
<11 часа или >19 часа
4 - 11 месеца
12 - 15 часа
<10 часа или >18 часа
1 - 2 години
11 - 14 часа
3 - 5 години
10 - 13 часа
<8 часа или >14 часа
6 - 13 години
9 - 11 часа
<7 часа или >12 часа
14 - 17 години
8 - 10 часа
<7 часа или >11 часа
18 - 25 години
7 - 9 часа
<6 часа или >11 часа
26 - 64 години
<6 часа или >10 часа
65+ години
7 - 8 часа
<5 часа или >9 часа
В случай, че сънят е по-кратък от допустимия минимум за дадената възраст (например по-малко от 6 часа за възрастни между 26 и 64 години), може да настъпи хормонален и хранителен дисбаланс. Ето защо воденето на активен начин на живот и балансиран режим може да не дадат очакваните от теб резултати, ако не си даваш достатъчно качествена почивка през нощта. Лишаването от сън за по-дълъг период от време води до хронична умора и липса на енергия. А когато човек изпитва липса на енергия, посяга по-често към храната като източник на „гориво“. В случай, че спортуваш повече и си прекалено натоварен/а, най-вероятно посягаш към по-калорична храна като: въглехидрати и прости захари, която да компенсира умората и липсата на качествен сън.
Както продължителността на съня влияе върху начина ни на хранене, така се наблюдава и обратната зависимост. Храната също оказва влияние върху качеството на съня. Консумацията на алкохол и напитки, съдържащи кофеин във вечерните часове може да доведе до забавяне момента на заспиване и да даде негативно отражение върху качеството на съня. При по-чувствителните хора може да се стигне и до неспокоен сън. Богатите на мазнини, пържени и пикантни храни също влияят отрицателно върху почивката. Най-добре е вечер да избягваш ястия, които са трудни за храносмилане. Тежките вечери водят до допълнителна работа за стомаха и вместо да се приготви за почивка, той е ангажиран с преработването на храната. Това неминуемо се отразява на съня, тъй като причинява физически дискомфорт. Храни, които действат чудесно върху качеството на съня са пуешко месо, тофу, сьомга, овес и други зърнени продукти.
Освен от храната, сънят може да бъде повлиян и от други фактори, сред които:
За да поддържаш тялото си в добра форма, е необходимо да спазваш балансиран хранителен режим, да си даваш достатъчно време както за спорт и активни занимания, така и за почивка и качествен сън.