Кученцата идват в нашия живот жизнерадостни, пълни с енергия и с огромен ентусиазъм. Естествено е да се чудим как те възприемат света, дали виждат, чуват и надушват света по различен от нас начин. Хората винаги искаме да споделим техния опит. Но първо, трябва да разберем как работят сетивата на кученцата.
Хората разчитаме изключително много на нашето зрение и се чудим дали и при кучетата е така. Сигурно знаеш мита, че кучетата не виждат цветно. Това не е напълно вярно. Кучетата нямат толкова много цветни рецептори в окото си, колкото има човешката ретина. Твоето кученце може да вижда цветове, но със сигурност можем да кажем, че не вижда спектрум колкото е човешкия. Това не бива да те притеснява, може кученцата да не виждат толкова цветове колкото нас хората, но в тъмното имат много по–добро зрение от нас. Кучетата имат повече клетки тип пръчици в своите очи, което означава, че виждат в пъти по–добре в сумрак и пълен мрак. Когато става въпрос за детайли, хората разпознаваме детайлите по–добре от кучетата. Чудиш ли се, защо твоето кученце не винаги вижда лакомството, което е пред него, но винаги може да намери и донесе играчката, която си му хвърлил/а? Това е така, поради причината че кучетата са естествени ловци. Техните очи са създадени да откриват движение и движещи се обекти, не детайли.
Кученцата се раждат глухи, те не могат да чуят нищо докато не навършат три ( 3 ) седмична възраст. Но когато техният слух се включи, те започват да чуват до четири ( 4 ) пъти по–добре от хората, което прави слухът на кучетата доста по–надежден на нашия. Можеш да забележиш как твоето куче започва да извърта глава на страни и да се вглежда в далечината, много преди обектът или човекът да се е появил.
Кучешкото ухо има доста по–дълбок канал от колкото човешкото, което създава по–добра фуния за звука по пътя към тъпанчетата. Кучетата с изправени уши като Немската Овчарка използват своите уши почти като радарна антена, благодарение на 18 мускула, които имат в своите уши. Тези мускули им позволяват да контролират позицията на упите си, за да могат да увеличат звука.
Кученцата чуват четири ( 4 ) пъти по–добре от нас хората, цветното им зрение не е добро колкото нашето, но когато стане въпрос за обоняние, твоето кученце има обоняние многократно по-добро от твоето. При някои породи кучета, обонянието е 40 000 пъти по–добро от това на човек. Не случайно ги използваме за откриване на изчезнали хора. А това е и причината, твоето кученце да знае, къде са скрити вкусните лакомства.
Кученцата имат невероятно обоняние от момента на тяхното раждане, те се разждат слепи и глухи и обонянието е техният ориентир. Органът на обонянието се намира в носната кухина, която е началната част на дихателния път, което им позволява дори да „опитат“ някои от миризмите. Кучетата имат по слабо развити вкусови рецептори и затова вместо да разчитат на вкусовите си рецептори, те използват своето обоняние, за да „вкусят“ своята храна.
Кучетата чуват, виждат и надушват света по различен начин в сравнение с хората. И това прави отглеждането на куче, толкова вълнуващо. Това е и причината, поради която хората са създали толкова специална връзка с четириноги си приятели. Някои кучета имат по–добри сетива от други: Блудхаунд-а има невероятно обоняние, Английската Хрътка е супер добра в това да улава движения. Запознавайки се със сетивата на кучетата ще можеш по–добре да разбереш своето куче.
Автор: Асен Аролски, професионален треньор на кучета.